fbpx

ערב ״מעגל ברכה״ והדלקת נרות עם בנות המשפחה

מהרגע שהתחלו לדבר על שנת בת מצווה, היה ברור שיהיה איזשהו מעגל נשים משפחתי ועוטף. סביב מה? לא ידעתי בדיוק, אולי נשים מהתנ״ך, אולי סביב נושא ההתבגרות, ובאיזשהו שלב עלה הרעיון – מעגל ברכה.

הרבה פעמים כשאנחנו חוגגים או נותנים מתנה, אנחנו עסוקים בצד הפיזי של זה, ודווקא את הדבר הכי משמעותי – הברכה שלנו לבעל השמחה, אנחנו איכשהו שומרים לסוף ומאלתרים. אז מעגל ברכה בא לעשות בזה היפוך, כך שהאירוע עצמו הוא סביב הברכות.

הבת מצווה שלנו היתה בקיץ, ולפניה היתה בת מצווה משפחתית נוספת ובאמצע שלושת השבועות שבהם נהוג לא לחגוג.. זה שם אותנו קצת בקווץ׳ בתיאומים מתי ניפגש, ובסוף נפגשנו בערב שלפני אירוע בת המצווה עצמו. מצד אחד היה בזה משהו לחוץ, ומצד שני זה היה מאוד מאוד מתאים.

שכרנו לכמה שעות סטודיו של מישהי פה ביישוב, מרחב נעים ועוטף שיש בו כריות וישיבה נעימה על הרצפה, כל אחת התבקשה להביא גם כיבוד, וניצלנו את ההזדמנות ואת סוף הקורונה, להקדיש את המפגש לשלוש בנות דודות חמודות שחגגו בת מצווה באותה שנה.

ערב מעגל ברכה

סידרנו את המרחב יפה, כשמסביב תמונות שהדפסנו של בנות משפחה שכבר לא איתנו – סבתות, דודות רבתות. וגם שרשרת אושפיזות (איורים של נשים שסטודיו דוב אברמסון הוציא לפני כמה שנים, כמקבילה לאושפיזין בסוכות). במרכז סידרנו על מגש נחושת נר גדול, נרות קטנים, חלוקי נחל ואת הקלפים של ״מעגל ברכה״. שמנו מוזיקה נעימה שמזכירה את הכוונות הטובות בחיים, ולאט לאט התחילו כולן להתאסף. דודות, בנות דודות במגוון גילאים וסבתא.

התחלנו את המפגש עם הדלקת נר והנחת כוונה לברך את עצמנו (יש בהוראות הנחיה מדוייקת לטקסט פתיחה), ואז יצאנו לדרך. בסבב הראשון ביקשנו מכל משתתפת לבחור מהקלפים מילה שמתאימה לדעתה למשתתפת אחרת ולהקדיש לה אותה. צללנו לתוך הקלפים, כשכל אחת מחפשת מילה מתאימה, ואחרי כמה דקות, אחת הקטנות ביקשה להתחיל. היא פנתה לבת דודה שלה, הציגה לה את המילה שבחרה, והסבירה שבכל פעם שהן נפגשות, היא מרגישה שהבת דודה שמה לב לדברים קטנים, ועושה אוירה טובה לכולם, והיא ממש מעריכה את התכונה הזאת אצלה ורוצה להגיד לה על זה תודה.

ערב מעגל ברכה

ישבנו שם עם עיניים מתרחבות ועם לב שנפתח, כשאחת אחת, נשלפו מילים טובות, מתאימות ומדוייקות והוקדשו לכל אחת במעגל. כל כך הרבה פעמים אנחנו בתוך השגרה ופשוט לא יוצא להגיד באופן מסודר את הדברים אחת לשניה. ופתאום, כשיש ערימות של מילים (200!), משהו מהדהד לנו על זאת, ומשהו מזכיר לנו את השניה. ומהצד השני, לקבל מילה שמאירה לך על משהו אצלך, שאולי לך הוא מובן מאליו, או אולי אפילו לא נספר בכלל, ואז מישהי נותנת לך את נקודת המבט שלה עלייך, זה רגע מרגש. הסבב הזה התארך והתארך, מילים נבחרו, חיבוקים חובקו ודמעות ירדו. הלב נפתח.

ערב מעגל ברכה

בין לבין הצגנו למשתתפות את חלוקי הנחל וטושים לכתיבה, למקרה שמישהי עם קושי של קשב וריכוז לאורך זמן. לא יודעת אם דווקא מי שעם קשב לקחה את ההזדמנות, או שזה משהו שבכל מקרה נעים לעשות תוך כדי שיחה, ועדיין שומר אותנו בפנים. היו גם כלי כתיבה באופן כללי, למי שרוצה לכתוב משהו אישי על הקלף שלה לפני שהיא נותנת אותו לשניה.

בשלב הזה כבר היינו במצב די נרגש, ויכול להיות שזה היה מספיק לנו בפני עצמו. אבל בכל זאת נכנסנו גם לסבב השני: בחירת מילים כברכה לבנות המצווה. כל אחת בחרה מילה שאיתה רצתה לברך, ואז בתורה אמרה את המילה, את המשמעות שלה בעיניה, והדליקה נר. לסיום חיברנו בין החוויה של ברכה והדלקת נר, והענקנו לכל אחת מבנות המצווה פמוטים, עם המחשבה על הדלקת נרות שבת כרגע שבו אנחנו מברכים את עצמנו ואת היקרים לנו, כמו שעשינו במעגל. (גם טקסט הסיום מופיע באופן מסודר בהוראות).

ערב מעגל ברכה

סיימנו בארוחת ערב קלה מהכיבוד שהביאו כולן, והבנות, שהיו לגמרי בהיי, החליפו את המוזיקה במערכת למשהו מקפיץ ועשו להן מיני מסיבונת בזמן שהמבוגרות פיטפטו, עד שסיימנו.

היה חזק ביותר, מחבק ומברך. כל מה שיכולנו לרצות. ותכל׳ס הערכה של ״מעגל ברכה״ יכולה להיות מתאימה לכל חגיגה שרוצים לעשות באופן אינטימי, סוג של סדנא נטולת מנחה, שעושים בעצמנו ומגיעים לאיכויות אחרות.

ומה עושים עם כל הקלפים שנשארים אחר כך?

דבר ראשון – אפשר להשתמש ככרטיסי ברכה. ומעצם טיבם, הם עוזרים לכתוב ברכות הרבה יותר משמעותיות.. מחפשים כרטיס עם מילה רלוונטית, ובצד השני כותבים ברכה מפורטת. (הערכה מגיעה עם 10 מעטפות בגודל תואם)

דבר שני – אפשר להשתמש בהם באירוע בת המצווה עצמו. נכון נוהגים לשים אלבום שבתוכו אנשים מוזמנים לכתוב ברכות לבת המצווה? אז אפשר להניח את הכרטיסים בתפזורת ולהזמין את האנשים להשתמש בהם לכתיבת ברכות, ואז לתלות את הברכות. זה גם מפעיל, גם מוציא ברכות יפות, וגם מהווה קישוט.

שימוש בקלפי מעגל ברכה באירוע
אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם