fbpx

הפרשת חלה ו״רגע בזמן״ עם נשות המשפחה

כשנכנסנו לשנת הבת מצווה, היה לי מאוד ברור שאחד הדברים שאני רוצה לעשות זה מפגש קטן עם נשות המשפחה מכל צד. כי אירוע בת מצווה זה כיף ומסיבה, אבל לא באמת נפגשים באירוע, והיה לי חשוב כן לייצר מפגש, אישי, מחבר, אינטימי ומיוחד יותר.

מרכיב נוסף מהחיפוש שלי, היה לחפש דרכים להתחבר לאלמנט ה״מצווה״ בבת מצווה. אנחנו לא שומרי מצוות, אבל כיוון שהמסורת שמה אותנו במקום הזה, של חגיגת בת מצווה, התעקשתי למצוא את הדבר האישי שלנו, שיכול לחבר אותנו למסורת, אבל בדרך שלנו.

בחגיגות בר מצווה, מחברים את החגיגה לקריאה בתורה, ולהנחת תפילין. כשהרעיון הוא לחגוג בפומבי ובציבור את המצוות הראשונות שהנער עושה כשהוא הופך לבר מצווה ומקבל אחריות על מעשיו. ומה עם בת מצווה?

אז יש שלוש מצוות שמסורתית הן ספציפיות לנשים: נידה, הפרשת חלה והדלקת נרות.

אוקיי, נידה, עזבו כרגע… אז הדלקת נרות והפרשת חלה.

הפרשת חלה

יש לי זיכרון מהבת מצווה שלי, כשגרנו בקיבוץ, ואמא שלי לקחה אותי לחדר האוכל לעשות הפרשת חלה. בפועל, הלכנו במטבח בין כל המכשירים והסירים הענקיים, ובאחד מהם היה בצק מוכן, והסבירו לי לקחת חתיכה ממנו, לברך, ו-זהו, פחות או יותר. אחר כך זורקים את זה, וזאת היתה המצווה. (אולי הזיכרון שלי עושה עוול לסיפור, אבל אני זוכרת בעיקר מבוכה וחוסר הבנה, מה בדיוק קורה פה..).

בשנים האחרונות ראיתי כל מיני פרסומים על הפרשות חלה פומביות עם כל מיני רבניות, והבנתי שמקובל לחבר את זה לסגולה וברכה וכל מיני כאלה. אבל אני לא בדיוק קהל היעד, ואף פעם לא הייתי באירוע כזה, שנראה לי רחוק ממני ולא מובן. אבל לפני כמה שנים אחותי היתה אצלי ביום העצמאות ועשינו (מכל הדברים דווקא) פיצות בכמות גדולה. היא עשתה הפרשת חלה, ואני הקשבתי בחצי אוזן וקלטתי שיש שם קטע נחמד דווקא. קצת כמו התפוח בדבש בראש השנה, מחברים איזה סגולה וברכה לכל אלמנט בבצק, ומבקשים טוב לנו ולכל מי שצריך.

נחזור לשנת המצווה, נדמה לי שחלקתי עם בת משפחה את הרצון לעשות משהו משותף לקראת הבת מצווה, ושהיא הציעה את הרעיון של הפרשת חלה, ואפילו שלחה לי צילום של הברכות.

הסתכלתי על זה, ומצד אחד אהבתי את הרעיון, אבל מצד שני זה היה מלא ב״בית יהודי״, ״צניעות״, ״גאולה״ ו״תורה״, ועוד מושגים שבת ה-12 שלי כנראה לא הכי תתחבר אליהם. המממ… אבל מה יקרה אם אקח את רוח הדברים ואהפוך את כל ה״יהי רצון״ים לשפה שלי? וזה מה שעשיתי.

המפגש

החלק המסובך היה למצוא תאריך שיתאים לכולן… אבל בסוף הצלחנו.

נפגשנו בנות המשפחה מהצד של בעלי, נשנשנו קצת כיבוד, ואז כל אחת קיבלה את החוברת שלה עם טקס הפרשת חלה. הקראנו את הרעיון של הפרשת חלה: שהיא מצווה מהתורה ובזמן שבית המקדש היה קיים היו נותנים את החלק המופרש מהעיסה לכהן למאכל, ועם השנים נקשרו לטקס סגולות של ברכה בבית ובחיים. ואז התחלנו להכין את הבצק, כשעל כל מרכיב אומרים יהי רצון שמתקשר לאיכויות של המרכיב, ונוגע באיזה ברכה שלנו לעצמנו בחיים.

(למשל: ״יהי‭ ‬רצון‭ ‬שכמו‭ ‬שהמים‭ ‬זורמים‭ ‬ומוצאים‭ ‬את‭ ‬דרכם‭ ‬הנכונה‭ ‬ללא‭ ‬מאמץ‭,‬ כך‭ ‬נתכוונן‭ ‬למסלול‭ ‬המדויק‭ ‬לנו‭ ‬בחיים,‭ ‬בזרימה‭ ‬ובטבעיות‭,‬ בענווה‭ ‬וברצון‭ ‬להיטיב‭.‬ ונתחבר‭ ‬לדרך‭ ‬רוחנית‭ ‬של‭ ‬מים‭ ‬חיים‭ ,‬ולשורשי‭ ‬המסורת‭ ‬המפוארת‭ ‬אליה‭ ‬נולדנו‭. ‬״ עם הוספת המים)

כל אחת הקריאה בתורה, ובת המצווה הכינה את הבצק, עם קצת עזרה והשתתפות. היה מקסים!

מפגש הפרשת חלה

ואז שמנו את הבצק להתפחה, ובזמן שחיכינו >>

ערכת ״רגע בזמן״

התיישבנו בסלון עם ערכת ״רגע בזמן״ – ערכה יצירה ייעודית לבת מצווה. כל משתתפת קיבלה גלויה וחומרי יצירה (ניירות עם דוגמאות, מדבקות, שבלונה וטושים), והתבקשה לעצב גלויה.

רגע בזמן

בצד אחד של הגלויה – תמונה של המשתתפת מתקופת הבת מצווה שלה (נערכנו לזה מראש והדפסנו את התמונות). ועל זה, לפי ההנחיה שעל המדבקות, להוסיף פרטים על הגיל הזה. איפה גרה? מה אהבה לשמוע ולעשות? מי היו החברות ועוד. סביב היצירה התפתחה לנו שיחה מיוחדת, שבדרך כלל לא ממש מגיעים אליה. איך היה לכל אחת חברתית, מה עשו לה בבת מצווה ואיך היא הרגישה לגבי זה, איזה שירים היו אז (שמנו במערכת, וזה היה משעשע). היתה גם מי שהתקופה של בת המצווה שלה דווקא היתה תקופה קשה בשבילה ולא היה לה נעים להזכר, אבל גם זה היה שיתוף של משהו פנימי עדין שבדרך כלל לא יוצא לדבר עליו, וזה נתן אפשרות לתת לזה מקום עם חיבוק ואהדה.

בצד השני של הגלויה ההנחיה היתה לכתוב ברכה לנערת הבת מצווה, עם המחשבה ״מה היית אומרת לנערה שהיית אז״. וגם מזה יצאו ברכות יפות מהלב.

רגע בזמן - התוצרים

סיימנו, והבצק תפח לו, ואז צללנו שוב למטבח לברך את הברכה האחרונה של הפרשת החלה, ולהכין לנו פיצות מעולות מהבצק, כולל טייק אוויי למי שנשאר בבית..

היה מפגש מיוחד, והרבה יותר אינטימי ומחבר מהמפגשים הרגילים, כך שהחוויה לגמרי הוכתרה בהצלחה!

מפגש הפרשת חלה

ומה עם הדלקת נרות? לזה הקדשנו מפגש מיוחד עם הצד השני של המשפחה..

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם