הגיגים כלביים לעת צהרים

לפני כמה זמן טיילתי עם הכלבים, ופגשתי את אמיר, שגם הוא טייל עם כלבתו. הכלבים ישר פצחו במשיכות ברצועה, נהמות ואיומים, ומעל לכל הקקפוניה, אמרתי לאמיר בהתנצלות – ״פוליטיקה של כלבים: כשהם קשורים הם משתוללים, כשהם משוחררים זה סיפור אחר״. 
ואמיר ענה לי: ״גם אנשים״.

ההתבוננות היא כזאת: 
– בטיול חופשי (על ההר למשל), אם אני מטיילת עם כלב אחד, ומגיע כלב אחר, תהיה התעניינות הדדית זהירה, ובדרך כלל זה ייגמר במשחק.
– אם אני עם שני הכלבים משוחררים, צריך לשים לב, כי הם מדליקים אחד את השני. אז בשבת למשל, כשאבי עלה עם הכלב שלו מהואדי, יונתן החזיק את שרגא, והשאיר את מומו משוחרר. מומו התחיל לנבוח, ראה שהוא לבד, ועבר להתעניינות. בשלב הזה, שרגא שוחרר, והשתלב בנעשה בגישה של התעניינות.
– במקרים אחרים זה פשוט מגוחך, חגית ואני נפגשות, אני עם מומו ושרגא, היא עם בילי וג׳וני. אם אנחנו נפגשות על ההר כשכולם כבר משוחררים, הם יסתדרו פחות או יותר, מקסימום נהמות אזהרה. אבל אם אנחנו נפגשות בדרך להר, כשהם עוד קשורים, אי אפשר להשחיל מילה בין הנביחות והמשיכות.
– לפעמים יש התחלה של עימות בין כלבים. הטבעי שלי זה להילחץ ולהתחיל לקרוא/למשוך/לגעור, אבל יונתן אומר לי – רגע, שניה, מפצח איזה גרעין ומסתכל לצד השני בחוסר עניין, והרבה פעמים באורח פלא, הכל נרגע ולא קורה כלום.
– ואחד המצחיקים זה לפגוש ברחוב את הכלב שנבח קודם בטירוף מעבר לגדר, ועכשיו שפגש אותנו פנים אל פנים, כולו מבוכה, רץ בחזרה אל מעבר לשער שלו בלי לצייץ.

אז 
אותם כלבים מתנהגים שונה כשהם קשורים וכשהם משוחררים.
וגם – אותם כלבים מתנהגים שונה כשהם לבד או בחבורה.
וגם – כלבים עושים על הבעלים שלהם דאווינים באיזשהי צורה, וההתנהגות של הבעלים משפיעה.

עכשיו, תשנו ״כלבים״ ל״אנשים״.

אם בא לכם לחשוב על השיח הציבורי סביב הבחירות עכשיו, או להרהר איפה ומתי אנחנו מרגישים קשורים ואיך זה משפיע על ההתנהגות שלנו, אני לא זו שתעמוד בדרככם…

(בוידאו, זוית אחרת: כששרגא קשור הוא רץ, מוביל, מכוון, מלא מוטיבציה. כששרגא משוחרר, הוא מתבלבל. ההזמנה לחשוב על עצמנו תקפה גם כאן, ואם יש לכם משהו מעניין לחלוק, תרגישו חופשי. ואם בא לכם לראות עוד משרגא ושאר חיות הבית – חפשו momoshraga באינסטגרם.)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *