משחק חדש לפסח: ״את פתח לו״ – מירוץ אגוזים לאפיקומן

המצאתי משחק! קודם כל הסבר, אח״כ סיפורים ואוסף רעיונות

 

אז על מה מדובר?

המשחק הוא משחק קלפים לליל הסדר עצמו, אחר כך מאחסנים יחד עם צלחת הסדר עד לשנה הבאה. במשחק 110 קלפים, לא משתמשים בכולם אלא במה שמתאים, כך שיישארו מספיק הפתעות גם לשנה הבאה. כמו כן התכנון הוא להוציא כל שנה תוספות של קלפים, ויש גם קלפים ריקים שאתם יכולים למלא עם רעיונות שלכם (שתפו אם יש לכם רעיון טוב!). העליתי את ההוראות לדף הפייסבוק – מוזמנים לקרוא.

זה טוב בתור מתנה לפסח?

זה טוב למי שמארח את ליל הסדר ורוצה לנסות דרך מרעננת לחבר את המשתתפים לתוכן. אם אתם מתארחים אצל מישהו אחר ורוצים להביא לו את המשחק כמתנה, מומלץ להביא את זה כמה ימים מראש. אנשים שמארחים אולי מתכוננים מראש עם רעיונות, משחקים, תכנים, ולהביא להם את המשחק בערב החג בלי שום הכנה, זה קצת ״ליפול״ עליהם.

מה הרעיון בעצם?

המשחק מאפשר לעורך הסדר לכוון את הקצב של הטקס ולהתאים משימות לכל משתתף בהתאם לרצון באותו רגע – להתקדם עם הקריאה בהגדה, לעצור רגע להמציא פירושים ושלל התעמקויות, או להקליל עם משימה משעשעת וקצרה. זה לא טקס חלופי להגדה, אלא נלווה ומאפשר לעורך הסדר להיות מעין דיג׳יי ולנווט בין המשתתפים והאופי השונה.

לאיזה גילאים המשחק מתאים?

אמור להתאים לכל גיל. הבחירה במשימות קשורה יותר לאופי מאשר לגיל. יש מי שישמח להמציא רעיונות, ואחרים שתדבר אליהם יותר משימה פיזית. הקלפים נמצאים ליד עורך הסדר, והוא מקריא אותם, כך שאין תלות ביכולת לקרוא. העורך גם יכול להציץ לפני הקראת הקלף ולבחור את הנכון ביותר לאותו משתתף ולאותו רגע.

*זה רק לדתיים? רק לחילונים?*

זה לכל משפחה שמעוניינת להתחבר לרעיונות של ליל הסדר: סיפור יציאת מצריים, סיפור משפחתי, סיפור על עבדות וחירות.

*זה הומוריסטי או רציני? לא הבנתי*

כיוון שהמטרה היא להביא רעיונות רציניים בדרך לא מעיקה יש פה באמת שילוב בין רצינות להומור. כל המשימות מבוססות וקשורות לליל הסדר ולרעיונות, ולא שטותניקיות נטו. מה שכן, אם אתם משפחה רצינית, למדנית ושמרנית – אולי ההומור יכול לא להתאים לכם. הציצו בכמה מהקלפים שהעליתי לדוגמא בדף הפייסבוק, ואם זה מרתיע אתכם – עזבו. אתם עדיין מוזמנים להנות ממגוון הרעיונות הנלווים בדף הפייסבוק.

*ההגדה גם ככה ארוכה מאוד, מה אנחנו צריכים להוסיף על זה?*

הטקסט של ההגדה לא תמיד מובן לכולם, להתחיל להסביר הכל מוריד מהחוויה המשפחתית והופך לשיעור, ובאמת להתחיל להוסיף הרצאות זה עניין מייגע. אבל לב העניין הוא ״והגדת לבנך״, כלומר להעביר את הרעיונות והסיפור בדרך שתגיע אל המשתתפים. הרשת מלאה ברעיונות החל באיך לערוך את השולחן והמשך במשחקים ושלל אילתורים, כי אכן יש פה סוג של אתגר. אז המשחק אורז שלל רעיונות כאלה, מחלק אותם לכמה קטגוריות כדי שיהיה אפשר לזפזפ בין עומק לקלילות בהתאם לאוירה סביב השולחן. יש כאלה שלא ישתמשו בכלל בקלפי ההעמקה, או יבררו מתוכם רק את אלה שנוגעים בערכים שהם רוצים להדגיש, ויש כאלה שבשבילם יש משימות טיפה פרועות מידי, אז את אלה ישאירו בצד. בקיצור – גמישות זה שם המשחק והשליטה בידיים שלכם.

*יש כזה בלגן סביב השולחן, איך נכניס לבלגן הזה גם קלפים, קערה, אגוזים*

כל האלמנטים נמצאים ליד עורך הסדר, הוא זה שפותח ומקריא. יש כמה קלפים מיוחדים שנשארים אצל המשתתף מידי פעם, אבל זו לא יותר טרחה מלהעביר את המלח..

*כמה עולה?*

75 ש״ח

*מתאים לי בול, איפה קונים?*

ממש פה בקישור

סיפור המעשה

לפני שנה היינו לפני ליל סדר עם משפחה הכי לא מחוברת, ואז גיליתי שכשאני לא נספחת לליל סדר שמנוהל באופן מסורתי, יש לי סוג של אחריות לנהל אותו בעצמי, אחרת מה שיקרה זה כמו במערכון הזה: סוג של טקס, חובה, ריק, בלי שום עניין, שום חיבור. ובתור דתל״שית בלי אנטי, אבל שמחפשת חיבור ורגש ולא מדבר אלי חוקים ו״ככה צריך״ הרגשתי שאני ממש לא רוצה את זה ככה. כאמא ל-3 ילדים בגילאים שונים, שנולדו לעם הזה, וחיים במקום הזה, חיפשתי דרך לייצר חיבור אמיתי. 
אז קפץ לי רעיון ועשיתי תחקיר וחשבתי וקראתי והוספתי והחסרתי ושיתפתי ו, נו, טוב, בקיצור פיתחתי את המשחק.
ליל הסדר ההוא היה אסון, אגב. גם הקהל היה קשה ממש, אבל גם המשחק לא היה מספיק מדוייק. הרעיונות היו תקפים, אבל המסגרת והכללים לא הביאו מספיק בחשבון את הסיטואציה והיו צריכים כוונון.
אז השנה עשיתי חשיבה נמרצת וסט שיפורים, ונראה לי שיש פה פורמט שיעבוד.

אוסף רעיונות לליל הסדר

כיוון שהמטרה של ליל סדר מחובר וכיפי חשובה בעיני, וכיוון שאני סקרנית לגבי פתרונות שאחרים מוצאים, וכיוון שאני טיפוס לקטני מטבעי ואוהבת לשתף, אז פתחתי לוח פינטרסט שאוסף כל דבר שאני נתקלת בו ושעונה לדעתי למטרה. אם יש לכם רעיונות, או נתקלתם במוצר מגניב (חינמי או לא, לא משנה) – שלחו אלי ואשמח לשתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *