fbpx

ספר ״ביוטיפול״ / נעמי כ״ץ

״ביוטיפול: נערות, עוצמה יופי״ עוסק בתכני התבגרות ופונה לנערות. הוא כתוב בצורה ידידותית וישירה, כמו שיחה עם אחות גדולה, ומשלב גם ציטוטים של נערות סביב כל נושא. קראתי אותו בעניין, ואני ממליצה עליו בהחלט – אבל עם כוכבית.

התלבטות אחת היא לגבי הגיל המתאים, הכותבת פונה אל ומספרת על נערות בגילאי כיתה ז׳ ומעלה, אבל לטעמי התכנים מתאימים לנערות בוגרות יותר, ולא לגילאי 11-12. זה קשור לפתיחה של הספר למשל, שמדברת על החוויה של לקבל הערות סליזיות מגברים ברחוב, התחושה של להיות אובייקט מיני. או בהמשך הספר בקטעים שמדברים על סמים, יחסים זוגיים ומיניות. ממה שאני חווה עם הבת שלי, זה טיפה מפורש מידי ומוקדם מידי לגיל.

ההתלבטות השניה היא תרבותית. הספר נכתב במקור לקהל אמריקאי, והמחברת כותבת שגם בארץ ההתנהגויות דומות. אבל ביחס למה שאני מכירה, היו קטעים בספר שהרגישו לי יותר רלוונטים לתרבות אמריקאית מאשר לישראל. נראה לי שאצלנו כל הנושאים של מלכת כיתה, חבורות מקובלים ולא מקובלים, קורים בעוצמות פחות דרמטיות מהמציאות האמריקאית שהכותבת מתארת. אבל אני מכירה רק את הפינה שלי בארץ, ואולי זה כן ככה במקומות אחרים. לא יודעת. כדאי לשקול את זה לפי מה שאתם מכירים בסביבה שלכם.

שתי ההסתייגויות האלה הן שוליות יחסית לתועלת של הספר, וקשורות יותר לתיזמון ודיוק. הספר מצטיין בכתיבה בהירה, ישירה וברורה, שנוגעת בשלל נושאים חשובים שכהורים לא תמיד פשוט לנו לגעת בהם (בטח בלי לצאת צדקנים). הכל מדובר בגובה העיניים, בדרך שלא מנסה לחנך, אלא להעלות דברים למודעות ולעורר את החשיבה של הנערה על העולם שהיא חיה בו, ועל הבחירות שלה בתוכו.

תכני הספר

ראיה ביקורתית של מודלי היופי שהמדיה מטפחת, תרבות של החפצה והחפצה עצמית, הפרעות אכילה. ומול זה הכוונה לראיה חיובית של עצמי, של דימוי גוף הגיוני מול הלחץ שהנערות סופגות כל הזמן. 

התמודדויות חברתיות, מול חברות שהן גם מתחרות, קליקות, התנהגות מרושעת. ומול זה הכוונה למחשבה – איך אני מתייחסת לעצמי, איך אני רוצה שיתיחסו אלי, איזה חברה אני רוצה להיות.

התמודדות עם הטכנולוגיה, ובמיוחד עם הרשתות החברתיות, איך הן משפיעות על ההרגשה שלנו, על השוואה שלנו לאחרים, על נידוי, על החפצה. ומול זה הכוונה למודעות ובחירה.

גם בפרקים המדברים על סקס, שתיה ועישון, הגישה היא של מתן מידע, וההכוונה היא לכבד את עצמי, לדעת את הגבולות שלי, להתמודד עם לחץ חיצוני שמופעל עלי ולפעול במודעות. 

לאורך כל הספר רואים הבנה לחיים הלא פשוטים של המתבגרות, עם הלחץ שנוצר בין העולם החברתי, ההתמודדות עם השפעות, הלחץ הלימודי, ההורמונים, יחסים עם ההורים והמשפחה, שאלות של זהות. לא פשוט. וככוח נגד מול כל זה, הספר מכוון לתשומת לב למערכת היחסים החשובה ביותר – מערכת היחסים עם עצמך.

גם האיורים ביוטיפול לגמרי

אגב, משהו שהתחדש לי בקריאה, ומחבר את כל נושאי דימוי הגוף, דימוי חברתי, רשתות חברתיות ותפיסת מיניות: הידעתם שהמקור לרשתות החברתיות היה אתר דירוג תמונות hot or not? כשההקשר המיני של אישה שווה ו-hot, הוא לגמרי לב העניין? כפתור הלייק של פייסבוק הוא המשך ישיר של המורשת הזאת, והמחשבה על זה עושה לי לנוע באי נוחות על הכיסא.

ממליצה!

אני שמחה שקניתי את הספר, והקריאה בו עזרה לי להיזכר בגיל הזה ובקשיים שלו. בהשוואה לספרים שהיו בסביבה כשאני הייתי נערה מתבגרת, הספר הזה מנצח בגדול, עם האמפטיה שבו, ההבנה האמיתית למה שעובר על נערות, והעצות הבריאות שמשולבות בו.

במסגרת שנת בת מצווה אני ממליצה על הספר להורים. לפעמים בתוך השגרה של החיים לא בטוח שאנחנו רואים את הדברים מהעיניים של הבנות, והספר ממש עוזר להציץ על העולם שלהם ולהבין אותן יותר זה גם מתנה חשובה. חלקנו מתמודדות בדיוק עם אותם אתגרים, כך שהמסרים יכולים גם לפתוח גם אותנו לראיה בריאה יותר של עצמנו וגם לתמיכה יציבה יותר בבנות שלנו. לבת שלי בהחלט אתן אותו בשלב יותר מאוחר, כשתיכנס יותר להארד-קור של ההתבגרות.

באתר שלה נעמי כץ נותנת פרק מהספר במתנה, כך שתוכלו להתרשם בעצמכם.

וחוץ מהספר היא מציעה סדנאות קצרות או מתמשכות לשנת בת מצווה מעגל נשים משפחתי, מעגל חברות, ותהליך קבוצתי או משפחתי של כמה מפגשים (כולל אפשרות של בניית והנחיית טקס בת מצווה משלכם). וגם מסע אמא ובת בטבע. הכל בהקשרים של חיבור לקול הפנימי (מול העולם המבלבל), יחס מכבד ואוהב לגוף, מנהיגות נשית שנכונה לנו, והתבוננות על חברות וסביבה תומכת. אחלה!

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

(אמור גם להגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים).

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה מייל שמרכז את התכנים האחרונים שהועלו, אתם מוזמנים להרשם