fbpx

רעיון: שעה של אכפתיות

לפעמים הרצון בשנת בת מצווה זה לייצר חוויה של וואו. משהו יוצא דופן, שישאיר חותם. במקרה הזה אני רוצה להציע דווקא משהו שיהיו בדיוק ההיפך – מקומי וקטן ועקבי. המחשבה שלי היא שלפעמים האמביציות הגבוהות שלנו מביאותאותנו להסתכל רחוק ולא לראות את מה שקרוב אלינו. ואולי, כמו שרוצים להיכנס לכושר, צריך לעשות דווקא פעולה קטנה שיהיה לנו קל לחזור עליה, מאשר לעשות אימון שמעל לכוחות שלנו ואח״כ יהיה לנו קשה לצאת אליו שוב.

בתוך התרבות הישראלית, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מושפעים מרעיונות ששמים אותנו בעמדה של צרכן (שלא לומר צרכן ממורמר). גישות של ״אני משלם מיסים, אז מגיע לי״, משתלבות עם תרבות השפע הבלתי נדלה שמגיע אלינו אם רק נמצמץ, ומרגילות אותנו להיות בעמדה צרכנית פאסיבית.

אנחנו רואים כתבות על מקומות בילוי בטבע שמשאירים אותם מטונפים אחרי בילוי. כתבות על אנשים שנמצאו בקורונה מתים בדירתם ואף אחד לא שם לב. יש הרבה בדידות וניתוק במרחב. ונדמה לי שיש קשר סמוי בין הדברים.

פעם הייתי רכזת נוער, וניגשתי אל ילדים שניפצו ברחוב בקבוקי בירה על הרצפה. ביקשתי מהם להפסיק, והם ענו לי ״למה? זה לא של אף אחד״. לקח לי כמה דקות למצוא את המילים למה. לי זה היה כל כך מובן מאליו, שמעולם לא נתתי לזה מילים. ולהם היו אמונות אחרות בבסיס של ההתנהגות שלהם. בסופו של דבר הנושא היה – של מי המרחב הציבורי. האמונה הבסיסית שלהם היתה – של אף אחד, ולכן, מקום הפקר. האמונה הבסיסית שלי היתה – של כולם, ולכן יש לכולנו קשר, אחריות, רצון להיטיב, כי זה שלנו. וכמו שלא ננפץ בקבוקי בירה בסלון, גם לא נעשה את זה ברחוב, כי גם הוא חלק מהמרחב שלי.

לרעיונות יש כוח, ולרעיונות שמתבטאים בפעולה יש כוח כפול. אז ההצעה שלי היום היא לפרויקט מעורבות / התנדבות מקומי וקטן, שיחבר אותנו למרחב שאנחנו חיים בו, מתוך גישה שהוא של כולם, ולכן – שלנו. ואנחנו פועלים בו מרצוננו לטובת הכלל, בדיוק כמו שאנחנו פועלים לטובתנו בתוך ביתינו. להרחיב את תפיסת הבית שלנו, גם למה ומי שסביבנו. זה טוב לסביבה, ובמובן הזה זו התנדבות. וזה טוב לנו, כי כשאנחנו מעורבים במרחב, זה מגדיל את תחושת השייכות שלנו, עושה אותנו פעילים ומחפשים פתרונות, ועושה לנו טוב.

ובתכל׳ס

הרעיון הוא להקצות זמן מאוד מוגדר, בלי להיסחף, אבל באופן קבוע וברצף.
שעה בשבוע? שעה בחודש? אתם תבחרו את הפורמט.
רצף של כמה? כל השנה? שלושה חודשים? שוב, להחלטתכם.
כן חשוב בעיני לתת לזה מיסגור כלשהו, כדי שזה יהפוך לפרויקט ולא משהו אקראי, וכדי שתוכלו להסתכל על התהליך שעברתם, למסגר אותו ולהפיק ממנו מסקנות.

אז שעה בשבוע (נניח), למשל שלושה חודשים (נניח).
בלי נסיעות, ברדיוס של רבע שעה מהבית.

מה עושים בשעה הזאת? מתחילים בלצאת למרחב, ולהסתכל מה יש בו. גינה, עציץ, רחוב, גן משחקים, חתולי רחוב, שכנה עם ילדים קטנים, זקן עם פיליפיני, שדה פתוח, ספסלים, לוח מודעות וכו׳ וכו׳. להסתכל במבט שרוצה להיטיב, ובודק מי צריך עזרה, מה אפשר לעשות שיהיה יותר טוב. אם מסתכלים – מוצאים.

בפעם הראשונה, רק התבוננו. וחשבו במה אתם יכולים לעזור. אם מצאתם – נהדר, עשו תוכנית פעולה, ובכל שבוע הקדישו לה שעה. לא פחות ולא יותר.

אם לא מצאתם, הקדישו עוד שעה להסתובבות במרחב, ועשו מאמץ לראות מה יעשה טוב. אם אתם לא מכירים את השכנים, חפשו תוכנית איך תוכלו להגיע אליהם. אפשר למשל להכין עוגיות ולחלק לשכנים. כך תהיה לכם הזדמנות לראות מיהם ולחשוב מה אתם יכולים לעשות בשעה בשבוע שישפר משהו בחיים של מישהו.

אולי יש איזור שאפשר לנקות. אולי אפשר להוסיף ללוח מודעות הצעת עזרה. שכן בודד שאפשר לדבר איתו. לעשות פרויקט של העלאת מצברוח ע״י תליית שירים/בדיחות/השראה על לוחות מודעות. לשתול עץ או פרח. לבנות ספסל או אדנית. לצבוע משהו שהתבלה. להוציא את הכלב של השכנים לטיול. לעשות שיעורי בית עם ילד שמתקשה. להתקשר למוקד העירוני לטיפול במפגעים.

מסרים

הפעילות הזו מטמיעה בתוכה שפע של מסרים טובים לחיים:

  • פעולה קטנה, שנעשית בעקביות, יכולה להגיע לתוצאות משמעותיות.
  • ה״אני״ שלי יכול לכלול הרבה יותר מאשר את עצמי.
  • כשאני מעורבת ומכניסה עוד מרחב ואנשים אל מה שאני תופסת כשלי, אני מרגישה יותר שייכות.
  • אני לא לבד, אלא מחוברת למעגלים שסביבי. חלק ממארג האנושות.
  • נתינה ועזרה גורמת לנו להרגיש טוב.
  • תמיד יש לנו מה לתת למישהו.
  • עשיה חיובית ואקטיביות נותנים הרגשה יותר טובה מפאסיביות וקורבנות.
  • יותר נכון לאהוב אנשים (וסביבה, וחיות) ולהשתמש בחפצים ולא להיפך
  • תמיד תשאירי אחרייך קצת יותר טוב ממה שהיה כשהגעת.

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם