fbpx

שנת בת מצווה סביב 12 תחומי החיים של ג׳ון בוצ׳ר

ברוכה הבאה לחיים ילדה! עד היום הסתובבת בעולם הילדות, והיום את מתחילה להציץ על העולם של המבוגרים. שנת הבת מצווה היא הזדמנות לתת לך סוג של מבוא לחיים.

אפשר להסתכל על מה שכולם עושים, לראות את המסלול (תיכון > צבא > אוניברסיטה > חתונה > ילדים ונטפליקס) וללכת בו. אפשר לספוג את התפיסות שהסביבה, המשפחה, הקהילה, התרבות סביבי מכוונת אותי אליהם, ולא לשאול שאלות.

ואפשר להרחיב את המבט ולהבין שאלה הם החיים שלי, החיים היחידים שיהיו לי עד כמה שאנחנו יודעים, ולחפש את הדרכים לחיות אותם בשמחה ובסיפוק, ולא כמובן מאליו.

ממה החיים האלה בנויים בעצם? מה הרכיבים שלהם?

יש מודלים שונים שמדברים על תחומי החיים. יש כאלה עם 8 תחומים. ויש כאלה עם 12 תחומי חיים, כמו המודל של בוצ׳ר שמדבר על:

 1. כושר ובריאות
 2. חיים אינטלקטואליים – מחשבה
 3. חיים רגשיים
 4. האופי/ייחוד/תרומה לעולם שלך
 5. חיים רוחניים
 6. זוגיות
 7. הורות
 8. חיי חברה
 9. פיננסי
 10. קריירה
 11. איכות חיים סביבת חיים
 12. משימת חיים, חותם שרוצים להשאיר

הרעיון הוא שכדי לחיות חיים מלאים ושמחים, צריך להגיע לאיזון בין התחומים. כולנו מכירים את משקל היתר שיש לנו בחיים על תחום הקריירה, היום מקובל שהעבודה שלנו מגדירה לנו ולסביבה מי אנחנו, ואנחנו רגילים למדוד את עצמנו ביחס לזה. אבל אם אנחנו משקיעים את כל האנרגיה שלנו בתחום אחד, ומזניחים את השאר, אנחנו לא מאוזנים. וכשאנחנו לא מאוזנים אנחנו לא שמחים.

המודל של 8 תחומי החיים, מוצג כעיגול, כגלגל. דמיינו שתחום הקריירה מלא לגמרי, ותחומים אחרים פחות, זה יוצר לנו גלגל מקרטע, שלא מסתובב טוב.
אז הרעיון הוא קודם כל להיות מודעים לתחומי החיים השונים, להביא אותם בחשבון, ולשאוף לבטא אותם בחיים שלנו, להגיע לאיזון. ודבר שני – לייצר לנו חזון ביחס לכל אחד מהם.

למתקדמים..

יש עוד רבדים שאפשר להוסיף על זה אם בא לכם להתעמק, בהשראת מודל החנוכיה של אריה אקרמן. דמיינו את העיגול הזה, שאנחנו כל הזמן מכוונים את המאמצים שלנו להזרים לתוכו עוד ועוד, להשתפר ולגדול. עכשיו דמיינו שיש בו פנצ׳ר, וכל האנרגיה שאנחנו משקיעים שם בורחת. הפנצ׳ר הזה הוא המידות הרעות שלנו. כעס, מירמור, צרות עין, פגיעה באחרים – מפנצ׳רים את הגלגל, וכל המאמצים שלנו לא ימלאו אותו. אז בנוסף לחזון מה אנחנו מאחלים לעצמנו בכל תחום, כדאי לזכור את מימד ההתנהגות וההתפתחות שלנו, בינינו ובין עצמינו וגם בינינו ובין אחרים.

ויש רובד נוסף, שנראה לי קצת גדול על בנות מצווה, אבל אתם ההורים שלהן ואתם כבר כאן, אז מה אכפת לכם לשמוע עוד מילה. דמיינו שכל החלקים בגלגל תלויים זה בזה. ואם מפלס המים בחלק אחד נמוך יותר מאשר בחלקים האחרים, כל החלקים יתיישרו לפי המפלס הנמוך! כלומר אם אתם משקיעים ומשקיעים בעבודה, ולא מבינים למה לא רואים תוצאות, אולי כדאי לבדוק מה קורה בתחומים האחרים. יכול להיות שבהורות או בזוגיות שלכם אתם על מפלס נמוך מידי. ואז לא משנה כמה מאמצים תשקיעו בעבודה, המפלס בכל מקרה יתיישר לפי המצב בזוגיות. לפי הרעיון הזה, במקרה כזה יהיה יותר נכון לעבוד על הזוגיות / ההורות שלכם, וזה מה שישפר לכם גם את המצב בעבודה.

9 דקות הסבר על חיים מאוזנים בתפיסה של בוצ׳ר

והרעיון לשנת מצווה?

להשמש בתחומי החיים (8 או 12) כבסיס לתוכנית השנתית, להקדיש כל חודש לאחד מהתחומים, לעשות משימה או חוויה, לשוחח עם אנשים איך התחום הזה מתבטא בחיים שלהם, להתבונן על מה שכבר יש לנו בכל תחום, להוסיף ללוח חזון. אפשר לעוף עם זה לכל מיני כיוונים, והכל בתוך ההקשר שאלה החומרים שבונים את החיים.
יפה, לא?

לחילופין אפשר לקחת את זה כנושא חד פעמי, אולי סביב יצירת מחברת חזון, כמו שמתואר בוידאו. להדס קסיר יש ערכת יצירה של מחברת מאירה, אפשר להשתמש בה כבסיס למחברת חזון וליהנות מרובד נוסף של יצירה. (במקור ההכוונות לתוכן שיש בערכה הן שילוב של תיעוד מה קיים בחיים של הילדה: תחביבים, סודות, מקצועות אהובים וכו׳ – מעין קפסולת זמן שיהיה נחמד להיזכר בה, ושל דברים עתידיים: מה הייתי רוצה לשפר, איפה אהיה עוד 10 שנים וכאלה).

יכול להיות שבהמשך אנסה לפתח מוצר סביב הרעיונות האלה, כרגע, קחו את זה כרעיון למסגרת לשנה.

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם