fbpx

צועדים בשביל ישראל מילדות לבגרות

אני לא זוכרת מהילדות שלי טיולים עם המשפחה. כן גיחות פה ושם לכנרת, טיולים מטעם הקיבוץ בקיץ, טיולים שנתיים, ירידה לוואדי עם החבר׳ה, אבל לא טיול-טיול עם המשפחה. כנראה בהמשך לזה, טיולים וקמפינג זה לא משהו שבא לי בקלות, מה בדיוק צריך לקחת, איך מתכננים, לא יושב לי. אצל יונתן לעומת זאת זה זורם בטבעיות בדם. מה זה זורם, זאת הפעילות המועדפת עליו. אולי זה קשור לזה שכמשפחה הם היו הולכים המון לטיולים של החברה להגנת הטבע. אולי זה קשור לאופי שלו, הסקרן, המתבונן, הרואה פרטים.

אני יצאתי מורווחת בעניין הזה, ובזכותו אני לומדת עם השנים על הערך שיש בטיולים. על התזוזה מקצב מהיר של מחשבה ודיגיטל, לקצב הליכה, שיחה והתבוננות. על איך דברים נראים ומרגישים אחרת בהליכה, וכשעוצרים לשבת רגע. על תחושת השייכות שיש לך כשעשית מסלול, ואתה לא רק מכיר אותו: הוא הופך להיות שלך באיזשהו מקום.

שביל ישראל

שביל ישראל סומן על ידי החברה להגנת הטבע לפני עשרים ומשהו שנה. יש בו 1000 ק״מ שמחולקים לכ-60 מקטעים, והוא עובר במגוון נופים, יישובים ונקודות עניין. אפשר לעשות את כולו (פרוייקט), ואפשר את חלקו. והכי כיף, ללכת עם מישהו שמכיר ויודע. אפילו יונתן הטיילן שמח מאוד לגלות את התוכנית של בי״ס שדה כפר עציון לטיולי שנת מצווה בשביל ישראל. יש משהו מאוד נוח בזה שמישהו מארגן ונותן לך רק שורה תחתונה – לאן לבוא ומתי, וכל השאר עליו.

טיול בשביל ישראל עם בית ספר שדה כפר עציון

אז נרשמנו! במקרה שלנו היה ברור שזה בדיוק הפעילות שתהיה בול למשבצת חווית אבא ובת לשנת הבת מצווה. בינתיים הם היו בשני טיולים והיה מוצלח מאוד. יש קבוצה קבועה שנפגשת אחת לחודש לטיול באחד ממקטעי השביל. המשתתפים כולם הורים וילדים סביב גיל מצווה, ונוצרה שם חבורה נחמדה. בהדרכה של הטיול יש התייחסות ופעילות מיוחדת לגיל ולמערכת היחסים הורה-ילד, ואל תחשבו שזה דבר פשוט. צריך לשמור על איזון עדין בין להפעיל ולעניין בצורה שתצליח לייצר חוויה טובה, ובין שזה יהיה כבר חינוכי מידי ויבריח את הילדים, או לחילופין יהיה טיול רגיל בלי התייחסות לאירוע. ההדרכה בטיול לגמרי מצליחה לעשות את זה (הבת שלי היא ססמוגרף רגיש לעניין הזה). חוויה מוצלחת מאוד, שמגבשת את שניהם, ומחזקת את החיבור לטיילנות ולארץ.

בית ספר שדה כפר עציון מציעים:

צועדים בשביל ישראל מילדות לבגרות: התוכנית השנתית כולל 6 טיולים חד יומיים ועוד שני טיולים דו יומיים – אחת לחודש טיול. מומלץ להרשם לתוכנית המלאה, אבל לדעתי אפשר גם לטיולים בודדים.
יש שתי קבוצות: אחת של שנת מצווה, ואחת שמתחילה כבר שנה קודם, כך שאפשר להנות משנתיים של טיולים ולהגיד במצגת של הבת מצווה ״עשינו את (רוב) שביל ישראל״…

מהצצה באתר שלהם, ראיתי תוכנית נוספת – "והייתם לאנשים". התוכנית היא לציין את אירוע הבת מצווה בסיור שיודרך על ידי הנערה, כמובן עם הכנה מתאימה. אם מעניין אתכם – הציצו כאן.

בונוס: רוצים לטייל עצמאית את שביל ישראל?

תראו איזה מקריות: אני כותבת על שביל ישראל, ומתגלגל אלי אוגדן מדהים של הנחיות ומפות מפורטות למטייל העצמאי.

ביום שישי יונתן טייל עם חבר מהצבא שהקשר התחדש לאחרונה, והוא השאיר אחריו מתנה – אוגדן מפות שהוא חתום עליו. אני טיפה מחטטת פה ושם בערבות האינטרנט, ומסתבר שהוא הרים הדסטרט מוצלח ב2013, ויצר חתיכת כלי עזר מדהים. הנה כתבה על הפרויקט, והנה גם וידאו . נראה שהאתר שלהם ירד, אני מנסה לברר איפה אפשר לרכוש. ובכל מקרה – אם אתם רציניים בתחום, יש הרבה מקורות מידע ללמוד מהם על איך להרים טיול כזה עצמאית, או במסגרת קבוצה מאורגנת. חפשו בגוגל הקרוב למקום מגוריכם 😉

בונוס 2: פוסטר לתיעוד הטיולים

ירדן עובד מקדיה מוכרת פוסטרים מאויירים של מפות. יש מפות של כל מיני ערים, ויש גם את מפת ישראל, שעליה אפשר לסמן עם נעצים / מדבקות איפה הייתם. נראה לי סופר מגניב (וגם, היא חסכה לי להכין אחד כזה בעצמנו, אז תודה גם על זה..).

פוסטר מפת ישראל של קדיה
אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

(אמור גם להגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים).

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה מייל שמרכז את התכנים האחרונים שהועלו, אתם מוזמנים להרשם