fbpx

בשביל מה צריך שנת בת מצווה?

קודם כל נשימה עמוקה: לא צריך שום דבר, הכל בסדר. ההזמנה היא לשאול מה אנחנו רוצים בעצם.

בעולם של יהודים שומרי מצוות, לבת מצווה יש משמעות פשוטה: זה הגיל שהחל ממנו הילדה מחוייבת לקיים את המצוות, אם זה מצוות עשה שחייבים לעשות, או מצוות לא תעשה שאסור לעבור עליהן. עניין הלכתי. ואת הרגע הזה, של מעבר מילדות לבגרות, חוגגים.

אצל הבנים המסורת התקבעה על חגיגה פומבית של המצווה הראשונה שהילד עושה כבוגר, אז זה יהיה הנחת תפילין, או עליה לתורה בשבוע שבו חל יום ההולדת. אצל הבנות העניין יותר מורכב. אני לא אכנס לדיון ההלכתי שאני פחות בקיאה בו, אבל בעיקרון נשים לא מחוייבות במצוות עשה שהזמן גרמן, שלשם בדיוק מגיעים האיזורים של התפילין והקריאה בתורה. יש ילדות בקהילות שיוויוניות שכן עולות לתורה, ואז הטקס שלהן סביב הבת מצווה באמת יותר ברור. אבל אצל רוב האוכלוסיה, יש איזשהו פער בין החגיגיות של המעמד, ובין מה בעצם התוכן שלו צריך להיות.

השאלה הזאת נוכחת עבור כולם, גם עבור בנות מבתים שומרי מצוות, אבל אפילו יותר למי שבאה ממקומות שבהם המונח של מצווה לא נוכח בחיים שלה כדבר משמעותי.

סבבה, אז נמציא טקס במהלך המסיבה

יש באמת דרכים יפות שאנשים מוצאים כדי לתת משמעות לרגע הזה. הילדה נושאת דברים, מקבלת ברכות מאנשים במשפחה, עושים מצגת עם תמונות שלה מתינוקות ועד היום. המשקיעים עושים הופעה כלשהי של שיר, נגינה או ריקוד, סרטון יצירתי, טקס 12 מתנות לחיים. והחגיגה עצמה מדגישה את הרגע הזה.

אבל אני נודניקית קצת.. וחשוב לי שלרגע הזה תהיה משמעות שתגיע אל הילדה. ואני חושבת שבתוך ההמולה וההתרגשות של מסיבה, יש פחות מקום לחוויה אינטימית.

לכן, בעיני, שנת בת מצווה היא הפתרון. ואפשר למצוא בה את הזמן ואת תמהיל החוויות שיעביר מסר, ערך, מפגש עם מה שחשוב לנו לתת לה ברגע הזה. כן, תהיה מסיבה, בשמחה ובטוב, אבל מסיבה שמסכמת שנה של חוויות שנתנו ערך.

ומה אמור לקרות בשנה הזאת?

זה שלכם, ותלוי בכם. בהורים, וגם בילדה.

מה המסרים שרוצים להעביר לה, איזה מערכות יחסים רוצים להדגיש, איזה תכנים, כישורים ומיומנויות, ערכים, חיבור למסורת, למשפחה, לנשיות, אחריות, מעגלי שייכות. מה מתאים לכם ומה מתאים לה? יש ילדות למדניות, יש ילדות שצריכות משהו יותר פעיל. וזה נכון גם להורים שיכולים להיות מכל מיני סוגים והעדפות. האיזון העדין הוא למצוא משהו שמתאים גם להורים וגם לילדה, כדי להגיע לחוויה שבאמת נוגעת ותיזכר.

כמה מפגשים, מתי, עם מי – שוב, תלוי לגמרי בכם. יכול להיות שתעשו תוכנית שנתית שבכל חודש יש משהו. או שתבחרו לעשות משהו חד פעמי. יכול להיות שתצטרפו לתוכנית קיימת שמביאה לכם תכנים. או שתרצו משהו מאוד אישי ומשפחתי. יכול להיות שתרצו חוויות וואו מהממות, או שתרצו אוסף של חוויות קטנות ואינטימיות. יכול להיות סביב נושא ראשי, או טעימות ממגוון. אין פה חוקים, ואתם יכולים לבנות מה שבא לכם.

נכון, זה קצת פתוח. אבל אם מתחילים לחשוב על זה בזמן, אפשר להגיע למשהו שיתאים בול בשבילכם. ובשביל זה בדיוק הכנתי את האתר הזה, שמרכז רעיונות ומחשבות, כדי שתוכלו לבחור ולתפור לעצמכם את השנה שתהיה לכם הכי משמעותית.

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

(אמור גם להגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים).

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה מייל שמרכז את התכנים האחרונים שהועלו, אתם מוזמנים להרשם