למה קניתי מניה בבנק אופק ולמה גם אתם צריכים לחשוב על זה

ללכלך על הבנקים זו לא קשה.
כל שניה שומעים על איזה תספורתהלוואה או קומבינה אחרת לאיזה טייקון, על מישהו בדיוק כמוני שחוב קטן תפח למשהו מפלצתי, על רווחים היסטריים מעמלות, על השכר ההיסטרי של הבכירים הבנקים.
עזבו, אל תיכנסו לקישורים. רק מלשים אותם נכנסתי למצב חרדתי.

באתי לספר לכם דווקא על הזדמנות חדשה שמתחילה עכשיו: בנק אופק, הבנק הקואופרטיבי הראשון בארץ.
אז מה זה בעצם ובשביל מה זה טוב?
קואופרטיב זו שיטת התאגדות שבה הבעלות משותפת וקבלת ההחלטות דמוקרטית לכל החברים שקנו מניה. ובמקרה הזה: בנק שהלקוחות שלו הם הבעלים שלו, ומראש מוקם על מנת לשרת אותם, ולא על מנת להרוויח סכומי עתק מחוסר הברירה שלהם.

התלבטתי הרבה אם לקנות מניה, מצד אחד – זה ממש מסתדר עם כל מה שאני מאמינה בו, ונראה שזה משהו שעובד מעולה ברחבי העולם ואין סיבה שלא יעבוד אצלנו.
מצד שני – כל הניירת הזאת, והאותיות הקטנות, ולא באמת מעניין אותי להגיע לאסיפות והחלטות וכאלה, ומניה עולה 3000 ש״ח, שזה לא מעט, ומה יקרה אם זה לא יצליח, וחשד בסיסי כלפי כל דבר חדש ולא מוכר, וההבנה שאין לי ולא תהיה לי התמונה המלאה, וכו וכו.
מצד שלישי – גם בבנק הרגיל שלי החתימו אותי על מלא אותיות קטנות ולא עצרתי לחשוב על זה לרגע; ראש הפירמידה הטייקוני בבנק שלי לא רואה אותי ממטר ומבחינתו אני המוצר; זה לא באמת משנה לאיזה בנק אני אזוז, על כל אחד יושב טייקון אחר; ומילא שמשהו מהכסף היה מגיע גם לרחל וקרן מהסניף, אבל הכספים נוטים להצטבר אצל הגבוהים בפירמידה והעובדים לא בדיוק חוגגים (ראה השביתה לא מזמן בבנק דיסקונט); השורות עם העמלות ממשיכות להירשם ע״י המחשב כי ״ככה זה״, ותוך כדי מנסים לטשטש אותי עם כל מיני פרזנטורים ידידותיים למראה ויקרים לתשלום; החלופה של להתנהל בלי חשבון בנק אלא עם מזומן ובנק הדואר, היא תובענית מידי מבחינתי ברמת ניהול הזמן וההתעסקות; וכששמעתי דיווחים עד כמה יש התנגדות של הבנקים הקיימים לבנק אופק, הבנתי שהם כנראה בכיוון הנכון, ואם זה ילך זה יכופף את כל המערכת, וכולם יצטרכו להשתנות, ולטובתינו.

אז היססתי. ואולי אני עדיין מהססת, כי יכול להיות שיהיה פער בין הדיבורים לפני לבין היכולת לממש בפועל, וגם סביר להניח שאני לא יודעת עד הסוף למה אני נכנסת.

אבל כשמסתכלים על המשחק במבט על, יש פה שוני מהותי ממה שכבר קיים, ואת ההצהרות שיושבות בבסיס של בנק אופק אף בנק רגיל לא חולם להצהיר (גם אם הקופירייטרים שעובדים עבורם ינסו למרוח אתכם אחרת). יש פה שחקן חדש ושונה, קלף ג׳וקר. ואם לא ניקח את הסיכון הקטן, אולי נפספס סיכוי ממש גדול.

אני מזמינה אתכם לשקול את העניין בחיוב, למרות ההיסוס המובן.
המיזם כבר רץ מול כל הרשויות ויש חלון הזדמנויות שלא היה קיים בעבר, אבל כדי שיצא לפועל הוא צריך מינימום 25,000 בעלי מניות, וכרגע יש פחות מ-4000.
אפשר לעקוב אחריהם בדף הפייסבוק שלהם, לקרוא באתר, להגיע לחוג בית או לתאם אחד כזה אצלכם.
אם אתם מהסוג המעמיק – אפשר לברר מי בדיוק בהנהלה, לעבור על דו״חות, לקרוא את הביקורת שהם חוטפים, לנתח בצורה ביקורתית מי מבקר, על מה ולמה, ולקבל את ההחלטה שלכם.

אני את ההחלטה שלי קיבלתי מהמקום הערכי שהתחבר למה שהם מציעים, ומתוך מחשבה שמ-ק-ס-י-מ-ו-ם הלכו 1000 ש״ח (סכום גדול, אבל לא סופני), ושזה שווה את הניסיון.

5 Comments

 1. אנונימי

  רק חבל שלא בדקת לפני שקנית… אופק צריך לפחות 30 אלף והוא כבר מלא בשחיתויות שלא יאפשרו למיזם לקרום עור וגידים. פשוט תרמת למשכורות המנופחות (שבניגוד לתקנון) של הבכירים במיזם. אני עשיתי את אותה שטות ועכשיו אני לא מצליח לצאת מזה (אין אפשרות לקבל את הכסף בחזרה ו/או למכור את המניה)

 2. אנונימי

  אנונימי שלום,

  גם אני קניתי מנייה באופק, והדברים שאתה כותב כאן מאוד לא מדוייקים. דבר ראשון, עוד לא ידוע כמה חברים אופק תצטרך כדי לפתוח את הבנק, כי המפקח על הבנקים עוד לא פרסם טיוטא סופי של המסמך שמסדיר את זה.
  דבר שני, אופק הגישה למפקח על הבנקים תכנית עסקית שמדברת על גיוס של 20,000 חברים או 25,000 חברים, ומציגה מודל להקמה הדרגתית של הבנק.

  המשכורות באופק ממש לא מנופחות, אתה יכול לקרוא על זה באתר שלהם, והם גם עבדו בהתנדבות במשך שנה-שנה וחצי. אי אפשר לנהל מיזם של למעלה מ-3000 אנשים, בלי לשלם לאנשים כסף על העבודה שלהם (אגב, למיטב ידיעתי יש בסך הכל 16 אנשים שמקבלים משכורות, וחלקם עובדים בעבודות חלקיות).

  ברור שמיזם כזה הוא מורכב, ולא הכל הולך חלק- אבל זו התקווה הכי גדולה שלנו לשינוי כלכלי אמיתי במדינה.

 3. איתן דוידוביץ - גבעת עדה

  אנונימי שלום

  כמי שקנה שתי מניות וכמי שקיבל טלפונים והודעות בפייסבוק….כנראה גם אתה שייך לקבוצה הממורמרת הנקראת מצילים את אופק שבמקום לקום להתנדב ולעשות מעשה של ביקורת מבפנים מעבירה ביקורת מבחוץ….ובאנונימיות
  למה????? תזדהה שנוכל לדון איתך בגלוי ולהזמין אותך להשתתף
  כל הכבוד תרתי משמע לכל העוסקים במלאכת הפצת המסר השיתופי והחינוכי היפה הזה לא מכיר עוד מיזם חדשני ובכזה קנה מידה.
  בברכה
  איתן דוידוביץ -גבעת עדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *