fbpx

אנו – מוזיאון העם היהודי

עיסוק בזהות בשנת בת מצווה זה דבר מתבקש. הילדה נמצאת בעולם, ובדרך להתבגרות יש משהו יפה בלהשקיע מחשבה על מעגלי הזהות: אני – משפחה – חברים – קהילה – עם / מדינה – עולם. לעם שלנו יש סיפור מיוחד. ועבור ילדה שהצטרפה אליו לפני 12 שנה (מתוך 3000), זה רלוונטי בהחלט לקחת צעד לאחור ולנסות לשאול שאלה מה זה העם הזה, מה המקום שלי בתוכו.

זה מה שהסברתי אתמול לאיילה ושירה כשנסענו לאנו – מוזיאון העם היהודי. בואו נשאל את השאלה, שלא על מנת לקבל תשובה חד משמעית וברורה, אלא כדי לעורר בתוכנו תנועה של חיפוש.

אמ;לק

המוזיאון מעולה! עיסוק במגוון תכנים ורבדים. מעניין, מלא עמדות אינטראקטיביות, היינו שם 3 שעות בלי למצמץ ואפשר עוד. חוויה ממש טובה שאנשים שונים ובדרגות רצינות שונות יוכלו לקבל ממנה הרבה. אני ממליצה להתחיל מקומה 3, ואז לרדת קומה קומה למטה. בגדול – קומה 3 מדברת על תרבות, קומה 2 על המסע מאברהם אבינו ועד מדינת ישראל, ובקומה 1 יש התיחסות (מעטה) לעקרונות יהודים, תערוכה של בתי תפילה ותערוכות שונות (גיבורים, הומור). נהנינו ממש, וככל הנראה נחזור שוב בהרכבים שונים.

הביקור שלנו

נרשמנו להדרכה (זה ללא עלות נוספת, והכל בהרשמה מראש), והתחלנו את הסיור בקומה 3. בכניסה יש איזור שמוקף בתמונות בגודל אמיתי של כל מיני משפחות יהודיות, ועמדות וידאו עם מגוון דמויות שעונות על השאלה מה זה להיות יהודי בשבילם. כל אחת מדברת כמה דקות ומאירה זווית אישית מסויימת. אותי זה ממש עניין, לבנות לא היתה כל כך סבלנות, אז ויתרתי.. נשמור את זה לביקור הבא. אבל כן היתה המחשה ראשונה שלשאלה שבאנו איתה יכולות להיות המון תשובות, וזה מגניב. דבר נוסף שבלט והדגשתי לבנות זה שאנחנו חיות בישראל, ונדמה לנו שיהודים זה מה שאנחנו מכירים פה וזהו. אנחנו לא רגילות לחשוב על יהודים במקומות אחרים, אבל יש מלא – בארה״ב יותר מאשר בישראל, ובהמון מדינות בעולם. וזה מעניין לשמוע מה החוויה שלהם כיהודים, ואיזה הבדלים יש בין החוויה שלהם לשלנו, מה הקשר בינינו. זווית מעניינת ונוכחת לאורך הביקור במוזיאון.

ביקור במוזיאון אנו

ההדרכה עוד המשיכה, אבל הבנות הראו סימני מצוקה, אז שחררתי מייד והכרזתי על סיור בסגנון חופשי. תוך שניה הן נשבו בעמדה אינטראקטיבית על אמנות ומשם המשיכו בחדוות גילוי על כל ההפתעות שיש מסביב. ציטוטים, ספרים, אמנות, מוזיקה, קולנוע, אוכל, הומור, דמויות פורצות דרך, ועוד ועוד. הכל מוצג בצורה מגוונת ופשוט מהמם. אין מה להגיד.

בכניסה לקומה 2 יש מיצג אורקולי על סיפור המסע מאברהם אבינו עד מדינת ישראל, שעושה סדר בסיפור באנימציה ובקלילות. בהמשך הקומה נציגות לאיזורים והיבטים שונים של קיום יהודי בגלות. חשבנו שניה על השורשים של כל אחת מהבנות – לשירה יש צד שמגיע ממרוקו, לאיילה מטורקיה, מצ׳כיה, והצד של אבא מאנגליה עם רקע מאוקראינה. חיפשנו בתצוגה דברים שנראו לנו קשורים, ככה הם נראו, ככה הם חיו. הנה תמונה של משפחה עם ילדה בשמלה בול כמו שיש בצילום של סבתא אווה הצעירה. הנה תמונה שנראית כמו התמונה המשפחתית של סבא רבא מהצד של אבא.

ביקור במוזיאון אנו

בתערוכה של בתי הכנסת יש שולחן מגע שמציע לעצב בית כנסת בעצמך. הבנות נתקעו על זה דקות ארוכות, וברקע יש סרטוני אוירה שמראים זוויות שונות של תפילה, פעם שחרית, פעם של ראש השנה. מלא דימויים של יהודים מתפללים, קהל קטן, קהל ענק, מישהו מניח תפילים מול הים, מישהי אומרת את ברכת השחר. נוסחים שונים של אותה תפילה. קולאז׳ כזה מצולם, אווירתי. תשמעו, ישבתי שם והתרגשתי.

סרטון על אשכנזים ומזרחים, עמדת האזנה לפיוטים מולחנים ע״י זמרים, ועוד ועוד. בתערוכה על ההומור סרטונים שמראים את ההתמודדות של יהודים בארה״ב עם לחגוג חנוכה כשכולם מסביב בכריסמס. לא החוויה שלנו, וזה מעניין לראות את זה. שחזור של הדירה של סיינפלד. מערכון של סיינפלד (בוא נעשה תוכנית על כלום), ובצמוד אליו מערכון של היהודים באים (בו נמציא אלוהים שלא רואים אותו). האמא היהודית והאוכל. עמדה אינטראקטיבית ששומעים על כל מיני מאכלים ומכינים אותם וירטואלית.

מחשבות

לא הסתכלנו על הכל, בטח שלא לעומק, ובאיזשהו שלב זה נהיה בליל של עוד ועוד זוויות. ונראה לי שזה בדיוק העניין.

המוזיאון מדבר על העם היהודי. יש קצה קצה של נגיעה על היהדות עצמה, אבל בעיקר מהצד של איך זה נראה בתוך החיים, בית כנסת, לימוד דף יומי. זה לא מוזיאון על יהדות. וגם לא על דתיות. וזה מאוד מאוד מעניין. מי שבא בעמדה מאוד שמרנית אולי ירגיש אי נוחות מידי פעם מייצוגים של זרמים אחרים ביהדות, אם בדמות של רבה לסבית שאומרת מה היהדות שלה, או בקולאז׳ התפילה שיש חזנית ששרה. אני חושבת שזה משהו שגם מי שמסוייג ממנו צריך להתמודד איתו, כי העם היהודי יותר גדול ממה שקורה פה בארץ. נראה לי חשוב להבין את הסיפור הגדול שאנחנו קשורים אליו, שבסופו של דבר מורכב מהמון זוויות ונקודות מבט.

האם יהודי שיוצר אמנות זה אומר שזו בהכרח אמנות יהודית? האם אפשר לעשות באותה מידה, מוזיאון כל האנשים מעל 1.80 או מוזיאון הג׳ינג׳ים ולמצוא את כל מה שמשותף להם? אולי. ואולי להיות חלק מהעם היהודי זה היבט אחד מתוך כל מעגלי הזהות שלנו, ונמצא את עצמנו בעוד מעגלים שכל אחד מהם תורם את התרומה שלו לזהות של מי שאני (ג׳ינג׳י או לא..).

תחנת חובה לשנת בת מצווה, וביקור מרתק (אולי גם יותר מאחד) לכולם.

ביקור במוזיאון אנו

עץ משפחה, אפליקציה והפתעה

אם יש לכם עץ משפחה באחד מאתרי myheritage או geni, כדאי לכם להגיע לביקור רבע שעה מוקדם יותר (ולזכור את פרטי הכניסה לאתרים). בעזרת המדריכים במקום, תוכלו לחבר את העץ לאפליקציה של אנו. האפליקציה סורקת את עץ המשפחה שלכם, ומראה לכם יהודים מפורסמים שאתם קשורים אליהם בעץ המשפחה! יש גם סימון איפה כל אישיות כזאת מוצגת במוזיאון, אז תוכלו לבקר מתוך תחושת שייכות יותר גבוהה. סופר מגניב! וסופר ממחיש את עניין העם שהוא בעצם סוג של משפחה מורחבת.

האפליקציה גם בודקת אם יש כרגע במוזיאון מישהו שקשור לעץ המשפחה שלכם ומאפשר ליצור איתו קשר, אולי תשבו לקפה אחכ? לנו יצאו מלא מפורסמים, מהרב קוק, ועד הרצל ושלמה ארצי. כולם אגב מחוברים איכשהו למשפחה של גיסתי שמסתבר שהתחתנו עם ענפים שופעי סלבס. כבוד, הילי!

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

(אמור גם להגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים).

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה מייל שמרכז את התכנים האחרונים שהועלו, אתם מוזמנים להרשם