fbpx

יצירה עם ערך מוסף

יצירתיות ויצירה הם ערך בפני עצמו, וגם פעילות מהנה ומחברת. אפשר לעשות סדנא לקבוצת חברות, או במסגרת משפחתית, או כפרויקט אישי לאורך השנה.

יש מלאאאאא סדנאות יצירה מכל מיני סוגים, ויש גם ערכות מכל מיני סוגים לפעילות עצמאית. אז הניסיון לרכז את כל האפשרויות בפוסט אחד די נידון לכישלון. תוכלו למצוא המלצות באיזורכם (כשעושים סדנא עם מפעילה יש משמעות לפרמטר המרחק שמוסיף למחיר). כן אנסה לעדכן פה דברים שאני מוצאת, אבל עיקר הפוסט הוא על איך לתת ערך מוסף לפעילות היצירה.

א. היצירה עצמה

בתוך עולם תזזיתי וחסר קשב, לעצור ולהתרכז בפעילות מוטורית, זה ערך בפני עצמו. חוויה טובה של יצירה נותנת הנאה, סיפוק ושמחה, שווה ערך לסיבוב שופינג, ויצרנית הרבה יותר.. חוץ מזה זה קצת ריפוי בעיסוק, תרגול של דיוק, ריכוז, קשר יד-עין, מוטוריקה עדינה – לא בהכרח מיומנויות שמטופחות ביומיום. אם אתם עושים את הפעילות בסדנא ואם עצמאית, ממש כדאי להדגיש את זה. לחכות לרגע שנכנסים לאיזה שוונג של לעשיה והנאה, ואז לשאול את הילדה מה נשמע. איך זה מרגיש בגוף, ברגש, שתשים לב לחוויה, ולהבדל של התחושות בהשוואה לפאסיביות המסכים.

דבר נוסף שעולה הרבה פעמים סביב יצירה זה קושי בדחיית סיפוקים, חוסר הסבלנות לטעויות, פרפקציוניזם והלקאה עצמית כש״לא מצליח״. כדאי להיות ערוכים מראש לאפשרות שזה יקרה, ולתת דוגמא למענה רגוע. מענה שמצליח לראות את הדרך, את התהליך של היצירה, את האפשרות לתקן אם צריך. אם באים לזה לא מוכנים אפשר ליפול ב״איזה יופי יצא לך, מה את רוצה״ סתמי ומתסכל.

אבל אם כן יודעים שהרגע הזה יבוא, אפשר להכניס לשם ממש ריפוי בהתייחסות. מראש לדבר על תהליך, על הציפיה להצלחה מיידית גם בלי ניסיון קודם, על היופי שנמצא בכל דבר, גם אם הוא לא מושלם. לדבר על תרבות הציונים – שאם זה לא 100, לא הכי טוב, אז ישר אנחנו מרגישים שזה לא שווה בכלל. לשאול אם זאת הסתכלות הגיונית ואנושית על דברים. לדבר על זה שיצירה עושה משהו חדש בעולם!. ממש בריאה שלא היתה קודם, ויש בזה יופי בפני עצמו. לדבר על ערך עצמי שלא תלוי בתוצאה חיובית או שלילית, אלא קיים בפני עצמו, מעצם קיומנו. יש פה הזדמנות לשיחת עומק משמעותית ומרימה.

ב. להוסיף מטרה

בכל סדנא שתעשו אפשר להחליט מראש שכל ילדה עושה שתי יצירות. אחת לעצמה ואחת תרומה למישהו שיכול להנות מתשומת הלב. אולי מקלט נשים מוכות, נוער בסיכון, ניצולי שואה, או כל מטרה אחרת, באמת לא חסר. ואז יש ערך מוסף מאוד משמעותי בנתינה הלאה. אפשר אפילו לשלב את זה עם הרצאה או ביקור. למשל אם הולכים על נתינה לנוער בסיכון, אז לארגן שיחה עם מישהו שעושה פעילות עם נוער כזה לפני או אחרי הסדנא, או לבקר שם. שמעתי גם על ילדות שמפגש כזה כל כך נגע להן שהחליטו לתרום את כל המתנות שלהן למקום כזה.

ג. להגיד תודה

בשנת המצווה של שירה, אחייניתי המתוקה, עלה הרעיון שבאירוע בת המצווה היא לא רק תקבל מתנות, אלא גם תיתן מתנות לנשים במשפחה. לאורך כל השנה היא חשבה, בחרה והכינה מתנות לכל הנשים המשמעותיות במשפחה. לחלקן קנתה מתנה קטנה עם מחשבה, ולחלקן הכינה במו ידיה מתנות.

היו שם – פאזל 1000 חלקים שהרכיבה ומסגרה לסבתא שאוהבת את ירושלים, קולאז׳ תמונות משפחה, מנדלות שצבעה והכינה לבנות דודות, אבנים עם מילים טובות, מראות מקושטות, ועוד ועוד. את הכל היא נתנה באירוע הבת מצווה שלה, בתוספת פתקי ברכה ותודה, וזה היה מיוחד ומרגש. אז גם זו אפשרות להוסיף משהו לפעילות היצירה עצמה.

רעיונות נוספים למתנות ביצירה עצמית: אדנית עם כיתוב ושתילים, לוח עד עם תאריכי יום הולדת של כל המשפחה, אלבום עץ משפחה (או להשקיע בעץ משפחה ממש, או לעשות אלבום עם תמונות סבים, דודים וכו׳, כמה שיותר אחורה, ולכתוב את הקשר שלהם לנערת הבת מצווה).

מתנות לנשות המשפחה בבת המצווה

רעיונות לסדנאות/פעילות יצירה

מגוון ערכות יצירה
(שמה רק תמונה אחת, להשראה, יש עוד המון בקישור)

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם