fbpx

ספר הבנות הגדול ועוד מילה על אפליקציות מעקב מחזור

ספר נוסף על התבגרות, ללא ספק אחד הנושאים שחשוב להתיחס אליהם בשנת בת מצווה.

ספר שמצטרף למדף הספרים שחלקם כבר סיקרתי: בואי ביתי, ביוטיפול, ומתבגרת באהבה.

טוב, אני כותבת מהעיניים שלי כאמא שקראה את הספר. בשלב הזה, לבת שלי, שממילא לא נוטה מידי לקריאה, די נמאס להיות נסיינית של כל דבר…. אבל גם כהורים, הרבה פעמים אנחנו טרודים בעניינינו ולא זוכרים איך זה להיות בגיל הזה, ואיזה עצה נכון לתת. אז גם אם הספר יהיה רק לכם, זה גם טוב. טוב לקרוא, לראות מה מתעורר בנו, מה מהדהד לנו נכון ומה פחות, ואז, כשיש איזה טריגר, גם יש איזה רפרנס להישען עליו אם רוצים להעזר בספר, וגם עברנו כבר איזה תהליך מחשבתי ואנחנו לא בהפתעה מוחלטת מול נושא שצץ. בהקשר הזה אני ממליצה גם על הספר מידע אמין על מין (כתבתי עליו כאן), כי גם זה נושא שכבר מגיע, וחינוך מיני זה לא ״השיחה״ באופן חד פעמי, אלא ראוי שיהיה משולב בתוך התפיסה החינוכית שלנו מגילאים צעירים.

איילה קוראת בספר הבנות הגדול

אבל נחזור לספר עצמו, שמיועד לקריאה ע״י קוראים צעירים (או קוראות צעירות, אם כי לבנים יש גרסה משל עצמם). בקיצור – מיועדים בדיוק לגיל בת/בר מצווה, גילאי חטיבת הביניים. לשיקולכם אם להשאיר את זה לקריאה עצמאית של הילדה, או (ובעיני עדיף, אבל מאוד תלוי באופי שלה ושל הקשר שלכם) לעשות מפגשים של קריאה משותפת של הורה וילד. יכול להיות זרז מצויין לשיחות שלא מגיעים אליהם ביום יום, הזדמנות לילדה לפגוש את תפיסת העולם שלכם ביחס לכל מיני נושאים.

התוכן עצמו

הספר מתייחס לתקופת ההתבגרות באופן רחב. לא רק הסברים טכניים על המחזור החודשי והשינויים בגוף, אלא גם נושאי דימוי גוף, טיפוח והגיינה, תזונה וספורט, עניינים חברתיים, בית ספר ולמידה, יחס לציונים, יחסים עם ההורים, אופנה ודימוי עצמי, לחצים ברשת, ועוד ועוד. תוכן באמת משובח ומקיף.

ספר הבנות הגדול - דוגמא לתוכן

ההתיחסות למחזור החודשי עניינית וממוקדת. אני אוהבת דווקא את ההרחבה גם לגבי ״עונות״ אנרגטיות לאורך המחזור במהלך החודש כמו שיש בספר של מתבגרת באהבה למשל. זו גישה שמסתכלת על המעגל השלם של המחזור כמשהו שאפשר לעבוד איתו, וזה מדבר אלי יותר מאשר התיחסות לווסת כמטרד שמתמודדים איתו. יותר מעצים בעיני, ונותן סיפתח טוב להתייחסות לנשיות שלך ממבט חיובי ולא רק כבעיה שצריך לפתור. אז מהבחינה הזאת הגישה של הספר לא ממש מספיקה בעיני. מסייגת – יכול להיות שהגישה שאני מדברת עליה היא too much לגיל הזה. אולי. אבל כאמהות הייתי רוצה שתכירו את זה.

גם לכל נושא המיניות אין התייחסות. מדברים על רומנטיקה ואיך לדבר עם בנים, ומנגד מדברים (יפה ובעדינות) על שמירת גבולות. אבל אין התיחסות למיניות בריאה. אני לא בטוחה מה הדרך הנכונה לגשת לזה בספר כזה, וגם לא מה רמת המוכנות והבשלות של הילדה. אבל שכשמדברים על מיניות עם נוער והדברים הראשונים שהם שומעים זה ״זהירות!! הטרדות! הגנה! סכנה!״, נראה לי שזה מסלול שלא נותן מקום לטבעיות וליופי שבגוף, באפשרות ליהנות ממנו. אני מדברת על מיניות במובן הרחב, של להתיידד עם הגוף, של להקשיב לו ולמה שעושה לי נעים (כן יש בספר דיבורים על דימוי גוף והשוואות וכו׳, וגם על ללמוד מה עושה לי טוב בהקשרים של תזונה, וזה כתוב יפה ומפוכח).

אני יודעת שיש הורים שבשבילם זה יותר מידי, אבל מיניות זה משהו שקיים בסערה של ההתבגרות שעוד שניה פה, ולהבנות מחשבה בריאה וחיובית סביב זה, זה חשוב בעיני. להכיר את שמות האיברים. לדעת שטמונה בגוף אפשרות להנאה ושמחה. לכבד את התבונה של הגוף הנשי. לחבר את זה לתשומת לב, רגישות, חיבור פנימה. סיפתח הרבה יותר בונה מאשר לפגוש רק את הדימויים המקובלים שמסתובבים בחוץ על מיניות.

הספר חמוד וידידותי, צבעוני ומאוייר בצורה קומיקסית. התרגום שלו מאנגלית לעברית הוא ללא דופי, וגם אם יש כמה גליצ׳ים בתרגום מתרבות אמריקאית לישראלית זה בסדר. (למשל – מדברים על ביקור אצל רופאת נשים. אני לא מכירה שזה נוהל שגרתי לנערה שלא צצה אצלה בעיה. אולי אני טועה?. התיחסות לאחות בית ספר, יש דבר כזה בארץ? כאלה, אבל זה ממש בקטנה).

ספר הבנות הגדול - דוגמא לתוכן

תכל׳ס

מומלץ בחום!

ואם כבר מדברים, עוד משהו –

יש היום אפליקציות למעקב אחרי המחזור. אני לא כותבת כאן שמות כי לא כל כך מכירה בעצמי, אבל הראו לי את זה לפני כמה זמן, וזה נראה לי מעולה.

א. כי האפליקציה לומדת את המחזור של הנערה, והוא פחות מגיע כהפתעה (רוב הנשים לא יושבות על מחזור מדוייק של 28 יום).

ב. כי למרות שבמיינסטרים מסבירים לילדות על זמן הווסת בלבד, יש המון כוח בללמוד את המחזור האישי שלך כולו. לעקוב אחרי מצברוח ואחרי אנרגיה לאורך כל החודש ולגלות את הדפוסים של עצמך. למשל, כשאת יודעת ש-3 ימים לפני מחזור את עייפה ועצבנית, או שבתקופה מסויימת בחודש את יותר אנרגטית וזורחת, יש לך כוח ביחס לזה. עצם הידיעה עושה המון, ובמקום להתייחס לעצמך כמשהו תנודתי ולא צפוי (כמו הדימוי הנשי, הגחמני וההפכפך שמוכרים לנו), את יודעת למה לצפות מעצמך בכל שלב. כך, גם אם לא ממש תתכנני את המשימות שלך בהתאם לאנרגיה שלך, בכל מקרה התנודתיות תהיה הגיונית וצפויה יותר.

בקיצור – נראה לי שימוש מעולה בטכנולוגיה.

כוכבית: צריך להכנס לאפליקציות ולראות מה עובד בשבילכן, חלקן מתייחסות לסבירות להריון בכל מיני נקודות בחודש, או שנותנות אפשרות להכנסת מעקב על מגע מיני. אז צריך לראות מה מתאים לכם לתת לבת שלכם, ואיך לתווך לה את הדברים.

כוכבית 2: בדרך כלל כשמקבלים מוצר חינם – אתה המוצר. אז לא ברור לי מה החברות עושות עם הנתונים, ומה בדיוק קורה שם עם פרטיות. שווה לבדוק.

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם