fbpx

ספר ״בואי ביתי״ / רבקי פרידמן ועוד קצת על מחזור חודשי

נושא ההתבגרות הגופנית הוא רחב ממש, ונוגע בהמון נושאים, דימוי עצמי, חברויות, מיניות ועוד ועוד. שנת בת מצווה יכולה להיות הזמן להתייחס לזה במובן הרחב, למצוא סדנאות, מוצרים וספרים שירחיבו ויעמיקו את הידע ואת השיח. אבל יכול להיות שתחליטו להתמקד בתחומים אחרים, ולא בהכרח להכנס לעומק דווקא סביב הנושאים האלה.

בסוגריים אגיד שאני כן ממליצה לשמור את זה כתחום שכדאי ללמוד, גם אם רק ההורים. בחוויה שלי מעבר לנושאים הטכניים יש עולם שלם ללמוד וזאת ההזדמנות שלנו לעשות שינוי בתפיסות של איך נשים רואות את עצמן, וזה מתחיל בנו ובבת הפרטית שלנו. מוזמנים להציץ על שני ספרים מומלצים מהבחינה הזאת ביוטיפול, ומתבגרת באהבה שיכולים להיות בסיס לשיחה להורה ובת. וממליצה מאוד גם על מידע אמין על מין כמקור לגיבוש מחשבות בנושא להורים, ולהיחשף כל מיני סדנאות והרצאות שקיימות בתחום.

בואי ביתי

הספר ״בואי ביתי״ לא מתעסק בכל המכלול האינסופי של גיל ההתבגרות על כל גווניו. מדובר בעצם בספרון, אפילו ספרונצ׳יק (34 עמודים) שמדבר תכל׳ס על קבלת הווסת, ואיך מתמודדים עם זה. הוא קליל, מאוייר, כתוב כהתכתבות בין אמא לבת, ונותן מידע בסיסי ובלי להתפלסף יותר מידי. מה זה המחזור, מה קורה בכל שלב, איך מתארגנים עם אמצעי הגיינה. תכל׳ס שבתכל׳ס.

נתתי אותו לבת שלי, שלא כל כך חובבת קריאה, בהנחה שהיא תוסיף אותו לערימת הספרים הקודמת שהבאתי לה… והיא דווקא לקחה אותו מיוזמתה, קראה בעניין וסיימה אותו בערב אחד. אולי זה הנצנצים על הכריכה? אולי בגלל שזה קצר? האיורים? בכל מקרה זה עובד וזה אחלה.

הספר בואי ביתי

כמה מחשבות שעלו לי

מחשבה ראשונה וכללית, על הפער בין מה שאני מתלהבת ממנו, ובין מה שמתאים לה. הרבה פעמים זה יהיה שונה לגמרי. מזכירה לעצמי לנסות לזכור את זה, שגם אם לא הצליח לי משהו איתה, יכול להיות שתהיה דרך אחרת לטפל בנושא בדרך שכן תתאים לה.

ולגבי הספר – הוא מנוסח כהתכתבות בין האמא לבת. וזה יכול להיות רעיון חמוד לגמרי לגשת ככה לשיחה. הרי תמיד יכול להיות פער בינינו על מה מתאים לנו לדבר ומתי, האנרגיות לא תמיד תואמות. אז לעשות את זה בכתב במקום בעל פה נותן לזה מרחב אחר של תשומת לב, ואני מאמצת את זה ככלי לנושאים שמצריכים רגישות. התכתבות, הכנה לשיחה, הזמנה לשיחה בזמן ומקום ידועים ועם פינוק של שוקו בצד. יכול ליצר התחלה טובה לכל שיחה טעונה.

הספר נכתב בצורה מאוד נקיה, לקהל יעד שומר מצוות (יש אפילו שתי גרסאות שלו, אחת עם הנחיה לאיך להשתמש בטמפונים, והסבר על הריון, ואחת בלי). זה סבבה לגמרי מבחינתי, למעט פסקה אחת שטוענת שכל עוד לא מתחתנים הביצית מתמוססת, ואפשר להכנס להריון רק אחרי שמתחתנים. אני מבינה את הרצון לעקוף באלגנטיות את הנושא של מיניות בגיל הזה, אבל זה פשוט מידע שגוי. אז אם זה מה שמתאים לכם בשלב זה, שימו לעצמכם כוכבית להתייחס לזה בעתיד. ואם מתאים לכם לתת מידע מלא כבר בגיל הזה, כדי לתקן את הטעות הזאת תוך כדי קריאה.

מוצרי הגיינה

דבר אחרון – ההפניה למוצרי הגיינה בספר מתייחסת לתחבושות הגייניות, טמפונים ומגן תחתון. הכי מיינסטרים שיש.
לתפיסתי יש היום חלופות של תחבושות רב פעמיות ותחתוני מחזור ששווים בדיקה. היתרון שלהם הוא שהם ללא ניילון, חומרי בישום ועוד חומרים שיש במוצרים המתועשים שאצל חלק מהנשים יכולים לעורר אי נוחות ואפילו גירוי. כמו ההבדל בין לשים חיתול ולשים תחתונים. על מגן תחתון יש בכלל חילוקי דעות אם זה מוצר לגיטימי, כי האטימה והחומרים שיש שם, עלולים לעורר בעצמם גרד והפרשות יותר מאשר אם לא משתמשים בהם. אז לא הייתי שמה את זה כהמלצה לשים כדי להרגיש בטוחה, אלא מכוונת לפתרונות הרב פעמיים שהם פשוט שכבות של כותנה שמספקות הגנה פשוטה וטובה.

תחבושות הגייניות רב פעמיות

לבת שלי קניתי 3 פתרונות שתנסה מה נוח לה כשתקבל את הווסת לראשונה. תחבושת הגיינית רגילה, תחבושת רב פעמית, ותחתוני מחזור. היום מאוד קל למצוא את המוצרים האלה גם באלי אקספרס (הנה למשל כאן וכאן), והם באים מעוצבים וחמודים בכל מיני דוגמאות. שגם בזה יש משהו חיובי בעיני, במקום להשתמש במשהו דמוי חיתול שמעורר הקשרים רפואיים, להכניס קצת כיף וקלילות לדבר הטבעי כל כך שהגוף שלנו עושה, עם פרחים! עם פלמינגואים! יאיי!.

ועוד קצת אם כבר מדברים

חדש חדשדוש על המדף – 5 חברות דיברו על חווית המחזור הראשון שלהן, ומתוך החוויה החליטו להציע חוויה אחרת לגמרי לדור הבא. אז הן הכינו קופסא עם דף הסבר, מגוון מוצרי הגיינה להתנסות, וכמה פינוקים וארזו הכל בקופסת מתנה חמודה – עלמה. ממליצה להציץ באתר החמוד שלהן, ואולי זאת בדיוק הקופסא שתסגור לכם פינה.

קופסת עלמה

אחרון חביב, קישור שנתקלתי בו, לאתרצ׳יק שהוא בעצמו הסבר לנושא המחזור החודשי ונעשה במסגרת לימודים לעיצוב חזותי בשנקר. מבחינה עיצובית זה עשוי נהדר, מבחינת המידע שם, אולי לא 100% לגיל הזה (טיפה מילים טכניות, התייחסות לאמצעי מניעה שזה טיפה מוקדם), תציצו ותחליטו. זה הקישור.

בכל מקרה, מה שלא תהיה הבחירה שלכם, שנת בת מצווה זה הזמן לדבר על הנושא ולהכין את הילדה, כי המחזור החודש כבר אוטוטו כאן.

אולי יעניין אותך גם >>

איזה כיף שנרשמתם!

בדקות הקרובות יגיע מייל אישור הרשמה, לוודא שאתם זה אתם וכל זה, אז תעשו שם את הקליק, ואנחנו מסודרים.

מידי פעם כשיצטבר תוכן, או משהו חדש ומעניין, אשלח לכם למייל.

נתראה!

חמוטל

stars 2
שנשמור על קשר?

האתר מתעדכן עם רעיונות, מחשבות ומוצרים חדשים שקשורים לשנת בת מצווה. ובנוסף, אני כותבת בעוד מקומות על תכנים ברוח דומה – משפחה, מודעות עצמית, ועוד.

אם יכול להועיל לכם לקבל אחת לתקופה עדכון על תכנים חדשים, אתם מוזמנים להרשם