מידע אמין על מין / שלומית הברון וסנדי בשרטי

אמ;לק – אתם הורים לילדים מגיל 3-18? תקנו את הספר.
(אם אתם בקהילה, או בצוות הוראה – באותו קישור יש גם אפשרות לרכישה מרוכזת)

באופן אבסורדי, יחסית לעולם שכל כך מוצף במסרים מיניים, רובנו מוצאים את עצמנו נבוכים ואובדי עצות מול הילדים שלנו כשמדובר במיניות. גם המערכת בדרך כלל תיתן הדרכה שנוטה להיות יותר טכנית או להזהיר מפגיעה, וכהורים לא תמיד ברור מה מתאים באיזה גיל, איך לדבר, על מה בכלל לדבר, יכול להיות זה דברים שעוד לא סידרנו אותם לעצמנו עד הסוף, אז לכו תתווכו את זה לילדים שלכם. הממ, לך תשאל את אמא, חמודי. וזה אם הם שואלים בכלל.

אבל המציאות היא שגם אם ננסה להגן עליהם, היום בלתי אפשרי להימנע ממסרים מיניים לא הולמים שנמצאים בכל מקום במרחב, ובלי חינוך עקבי לאורך כל תקופת הילדות והנערות, אנחנו פשוט מפקירים אותם. ״שטויות, גם אותי לא לימדו והבנתי הכל לבד״, ״הם יודעים יותר טוב מאיתנו״. כן, ובכן. אנחנו גדלנו בעולם שונה מהותית מבחינת העומס והזמינות של החומרים. הגלישה של דימויים פורנוגרפיים למרחב הנורמטיבי, הירידה בגילאים גם של מי שמדגמן את המיניות המוחצנת וגם שהוא קהל היעד – זה ממש לא כמו שאנחנו גדלנו. זה כבר לא לראות נשיקה בדיינסטי, תוכנית שפונה במובהק למבוגרים. זה לראות דברים הרבה יותר מפורשים, ודיבור הרבה יותר בוטה, בכל מקום, כל הזמן ועל ידי גורמים שמכוונים לפנות אליהם (הקשבתם למילים של השירים שהם שומעים?).
לגבי הם יודעים יותר טוב מאיתנו – לא מעניין אתכם לדעת מאיפה בדיוק הם יודעים, מה בדיוק הם יודעים, מה התפיסות שלהם ומה הם חושבים על מה נורמטיבי ומה לא? תאמינו לי שמעניין אתכם.

אז יש תפיסות הוריות של להגביל, ולנסות להיאבק בתכנים לא הולמים במרחב (דיווח על הקליפ של עדי ביטי, מישהו?), אבל זה קרב מאסף. זה נמצא בטלויזיה, ביוטיוב, בפרסומות, בקניון, בשפה, בכל מקום. אפשר להתבעס על זה שהאינטרסים של מפרסמים ויצרני תוכן גוברים על האינטרס שלנו לתודעה נקיה, אבל כנראה שזה לא יעזור לנו והמחרב יישאר לפחות כפי שהוא, או יותר מזה. הדבר האפקטיבי יותר, ומה שנמצא גם בגבולות היכולת וההשפעה שלנו, הוא לבנות שיח לאורך כל שנות הילד, שנותן משקל נגד למה שהתרבות במרחב מציעה לו. כמובן שאפשר ורצוי להתקין חסמים מכל מיני סוגים, אבל זה לא תחליף לחינוך מיני מהבית, אז אין לנו ברירה אלא ללמוד.

הספר ״מידע אמין על מין״ מציע הסתכלות מפוכחת, הסברים ברורים על שלבי ההתפתחות ועל גבולות השיח ההולם בכל גיל. בעיני זה עוגן משמעותי וחשוב כדי להתחיל לנווט באיזורים הרגישים האלה. וזה סופר חשוב, כי מיניות זה נדבך בסיסי של אנושיות. זה נוגע במי אני, ביחסים שלי עם עצמי, דימוי הגוף. במי אתה, איזה קשר יש לי איתך, איך אני רואה אותך. ויש שם פוטנציאל לבריאות והנאה, כמו פוטנציאל לפגיעה ושריטות. אני חושבת שאין מי שלא מאחל לילדים שלו אינטימיות בריאה ומצמיחה עם בני הזוג העתידיים שלהם. אז איך?

שלומית הברון וסנדי בשרטי מפרקות את הנושא ל-4 עולמות הקשורים זה בזה:

  1. מיניות – מסכים – טכנולוגיה – פורנוגרפיה. להבין את העולם שבו קורים היום הדברים, את הקצב, הנגישות, העוצמה.
  2. מיניות בריאה. תפיסה חיובית של גוף ורגש. לחבר מיניות לא רק למקום של סכנה, אלא משהו טוב, חוקר, נעים ומחבר.
  3. מוגנות ומניעת אלימות מינית. בעולם שבו דימויים רבים מחברים בין מיניות ואלימות, התפיסה של הילדים יכולה לצאת מעוותת. חייבים לתת לזה קונטרה בהסבר על מיניות אמיתית ונורמטיבית ולא מה שהם רואים במדיה. וכן, יש סכנות. וגם מהם צריך להזהיר, ויש איך.
  4. מגדר. אל תקפצו עכשיו כי זאת מילה עם קונוטציות של ארגוני נשים שונאי גברים. לא על זה מדובר. אלא על מכלול התפקידים שהשיח והתרבות שסביבנו מלמדת אותנו ששייכים לכל מין. מה זה גבר? מה זאת אישה? איך אנחנו תופסים את התפקידים? איך הילדים שלנו? ואיך היינו רוצים?

יש חלקים בספר שעושים כאב בטן. הסטטיסטיקות של צפיה בפורנוגרפיה, של פגיעות מיניות. קצת קשה לנשום. אבל הספר לא משאיר אותנו לבד עם החרדות שלנו, אלא עושה סדר, מכיר לנו את מה שקורה בשטח. מזמין אותנו לשאול את עצמנו מה העמדה האישית שלנו לגבי כל נושא, ונותן כיוון לאיך לשלב את זה בשיח עם הילדים. ולא, לא מדובר על ״השיחה״. שיחה חד פעמית בגיל ההתבגרות זה ממש לא מספיק. זה שיח מתמשך לאורך כל גידול הילדים, כמו שאנחנו לא עושים להם את ״השיחה״ על תזונה בריאה, או על זהירות בדרכים. זה אינסוף התייחסויות מותאמות סיטואציה וגיל, כך שלאט לאט נבנית אצל הילד הטמעה של התפיסה של ההורים שלו בנושא, כך שכשהוא יפגוש את העולם המטורף שבחוץ, והוא יפגוש, הוא יגיע עם בשלות והבנה ויוכל לצלוח את האוקיינוס הזה בשלום ובשמחה.

יש לכם ילד? אין לכם את הפריבילגיה של לתת לעולם לעצב את התפיסה המינית שלו.
אתם חייבים להיות שם.
והספר הזה יעזור לכם להתגבש בדרך לשם. מומלץ בחום!

שלומית הברון וסנדי בשרטי מפעילות תוכניות בבתי ספר, ליווי יועצים וליווי הורים בנושאי חינוך מיני. ברוח התקופה יש להן גם תוכנית אינטרנטית, תציצו באתר שלהן. והן גם בפייסבוק.

4 Comments

  1. פינגבק:העצמה במלוא מובן המילה | מיצמיצ >> שנת בת מצווה מצמיחה

  2. פינגבק:ספר ״בואי ביתי״ / רבקי פרידמן | מיצמיצ >> שנת בת מצווה מצמיחה

  3. פינגבק:ספר הבנות הגדול - מיצמיצ >> שנת בת מצווה מצמיחה

  4. פינגבק:חינוך מיני זה תמיד - מה לומדה החמוטל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *